5 języków miłości, w których powinieneś mówić do dziecka.
Używasz ich?
SŁOWA
Najwięcej radości sprawiają niespodziewane, szczere komplementy i słowa uznania. Ważne jest nie tylko mówienie bliskiej osobie, że się ją kocha, lecz pochwały, komplementy, słowa afirmacji. Warto chwalić zarówno wysiłki jak i osiągnięcia dziecka i powstrzymywać się od przykrych słów krytyki. Warto jednak pamiętać przy tym, by pochwały były konstruktywne. Zamiast wychwalać dziecko ot tak, za wszystko czego tylko się dotknie, przyjrzyjmy się jego działaniom i doceńmy wysiłek, starania, dobre intencje.
DOTYK
Trzymanie za rękę, przytulanie, głaskanie, fizyczna obecność, czułe poklepanie po ramieniu, masażyk na plecach, łaskotanie, buziaki – dla niektórych dzieci właśnie to jest podstawową formą okazywania uczuć. Fizyczna bliskość daje poczucie bezpieczeństwa, jest ważnym sposobem okazywania zaufania i buduje poczucie więzi. Okazaniem naszych uczuć może być także trzymanie dziecka za rękę, branie go na kolana, przybijanie piątki, obejmowanie ramieniem.
CZAS
(wysokiej jakości, czyli: jestem tu tylko dla ciebie)
Bycie razem, wspólne rozmowy, działania. Ważna jest przy tym uwaga poświęcona dziecku, prawdziwe, uważne słuchanie go. We wspólnie spędzonym czasie ważniejsze jest „jak”, niż „ile”. Dziecko może domagać się tego, by rodzice spędzali z nim czas, bawili się z nim, grali w gry. Czasem może to być wspólna zabawa, a czasem po prostu wysłuchanie tego, co dziecko ma nam do powiedzenia. Ważne jednak jest, by był to czas w stu procentach poświęcony dziecku.
PODARUNKI
(przyjmowanie i dawanie prezentów)
Dzieci niekiedy czują potrzebę obdarowywania bliskich im osób. To może być ich zabawka, kwiaty zerwane w ogrodzie, cukierek, rysunek – to wszystko są sposoby naszego dziecka na okazywanie nam miłości. I warto odwdzięczyć się tym samym. W darze ważny jest fakt, iż został przemyślany, ważny jest wysiłek włożony w jego zdobycie czy przygotowanie, nie jego wartość materialna. Idealny podarunek zawiera przekaz: znam ciebie, wiem, co cenisz, co lubisz, czego potrzebujesz, troszczę się o ciebie, jesteś dla mnie więcej wart, niż to co musiałem zdobyć dla ciebie.
POMOC
(drobne przysługi)
Nie chodzi tu o wyręczanie dziecka i niepowierzanie mu żadnych obowiązków. Chodzi jedynie o okazanie czułości poprzez zapewnienie tego, czego od nas potrzebuje. Jeśli widzisz, że dziecko potrzebuje okazania mu miłości właśnie w taki sposób, możesz przygotować dla niego jego ulubioną potrawę, samodzielnie przygotować ozdoby na przyjęcie urodzinowe, pomóc mu przy trudnym zadaniu z matematyki.
Pamiętaj, aby regularnie wykorzystywać wszystkie pięć rodzajów okazywania dziecku uczuć i obserwować, który z nich jest dla niego najważniejszy. Spokojnie, nie rozpieścisz go w ten sposób nadmiernie. Raczej nauczysz, jak należy okazywać uczucia bliskim mu osobom.